6.DÍL – ÚDRŽBA PLASTOVÝCH OKEN

Jak na montáž plastových oken a jak s nimi správně manipulovat?

V tomto díle speciálu o plastových oknech se budeme věnovat správné montáži plastových oken a jejich manipulaci.

Začněme se samotnou montáží nových plastových oken. Nechceme nijak podceňovat vaše schopnosti, ale při této činnosti je vždy lepší přenechat práce profesionálům. Naše firma je vždy připravena montáž provést. Montáž oken vyžaduje nejen pečlivost a čistotu, ale také je nutno produkt do stavby kvalitně, odborně a odpovídajícím způsobem zabudovat. Jedině tak dokáží nová okna plnit své funkce v oblasti estetické, ale především tepelně izolační. Pro profesionály se jedná o relativně jednoduchou činnost, protože s ní mají bohaté zkušenosti a vědí, jak na to. Mnozí amatéři by si s touto montáží nevěděli rady a pokud chcete mít jistotu správného provedení, můžete se na nás kdykoli obrátit

I v případě, že svěříte montáž oken do našich rukou, stále na vás čekají nutné činnosti při jejich údržbě. Pokud ovšem i údržbu zanedbáte a tímto následkem dojde k poškození oken, i v takovém případě jsme vám schopni pomoci. Jak už jsme zmiňovali v úvodním díle našeho speciálu, případné zbytky malty po stavební činnosti nebo jen montáže okna je nutno odstranit neprodleně a zároveň velice opatrně. Nikdy ne nasucho. Maltu omýváme postupně při vydatném smáčení vodou, případně vodou s trochou mycího prostředku. Dbáme rovněž na opatrné odstranění zbytků ochranných fólií nejlépe do prvního měsíce ode dne montáže. Funkčnost výrobku kontrolujeme pravidelně, nejlépe denně.

Veškeré informace ohledně údržby už Vám byly poskytnuty v minulých dílech, přikročíme proto rovnou k obsluze, tedy manipulaci s Vaším novým výrobkem.

 

Jak správně obsluhovat plastová okna?

Průvan je pro většinu plastových oken tím největším nepřítelem. Pokud větráme jednorázově dokořán otevřenými okny, okna rozhodně nesmí zůstat bez dozoru. Všichni víme, co dokáže udělat průvan a velké rány mohou poškodit funkčnost oken. Okna musí tedy proti průvanu být zajištěna a zabezpečena.

Ve vlastním zájmu při jakékoliv manipulaci a údržbě nesmíte zapomínat na svou bezpečnost ani na bezpečnost ostatních. Samozřejmě hrozí riziko přiskřípnutí, tedy zranění částí těla v oblasti mezi křídlem a rámem, proto pečlivě dbejte na to, abyste se takové nepříjemné situaci vyhnuli nejen Vy, ale především vaše děti.

V souvislosti s obsluhou si dále zopakujeme zásadní body z úvodního dílu našeho speciálu. Rozhodně byste je měli mít na paměti a snažit se je pokud možno stoprocentně dodržovat. Jsou totiž pro manipulaci zásadní.

 • Snažíme se naprosto zamezit povrchovému poškození plastových oken. Ať už naší vinou nebo nedbalostí při prevenci.
 • Manipulace s kličkou se provádí zásadně při zavřeném okně.
 • Plastové profily skutečně nesmí být vystaveny teplotě vyšší než 70 °C, ať už v důsledku klimatických podmínek nebo blízkosti umístěných spotřebičů aj. Tato zásada platí samozřejmě i v opačném případě. Klíčové by pro Vás mělo být, že rozsah použití těchto plastových výrobků je -30 °C až 70 °C.
 • Plastová okna nikdy nevystavujeme nárazům, nevyužíváme jako odkladovou plochu nebo jako prostředek pro upevnění.
 • Rámy nikdy sami nebrousíme, nelakujeme ani nepřetíráme.
 • Nesmíme zapomenout ani na kontrolu a případné očištění odvodvodňovacích kanálků

Chcete-li zachovat nejen dlouhou životnost oken, ale i jejich bezpečnost, je třeba držet se několika základních bodů, které je významně ovlivňují. Kterých?

 • Nevystavovat plastová okna zbytečnému zatěžování
 • Okna otevírat výhradně za kličku
 • Prostor mezi křídlem a rámem nechat volný. Neodkládat žádné předměty
 • Nenechávat okno volně otevřené v silném větru nebo průvanu, a jak už jsme zmiňovali, rovněž především bez dozoru.
 • Při zavírání držet okno vždy za kliku, nikoliv v jiném místě okna.

Takových bodů o správné manipulaci bychom zde mohli opět uvést bezpočet. My jsme vám ve všech šesti dílech představili ty nejdůležitější tipy a zásady, aby vám nová plastová okna sloužila co nejlépe co nejdelší dobu. Na závěr nám nezbývá než doufat, že jste při pročítání našich tipů a doporučení nalezli přinejmenším to, co jste hledali, lépe však i více.

Pokud Vaše plastové okno nefunguje dokonale bez vad, neprodleně jej zabezpečte a nechte opravit odbornou firmou, nesmíte jej dále používat, neboť hrozí nebezpečí poranění.

ZADAT POPTÁVKU

OBRATEM SE VÁM OZVE OBCHODNÍ ZÁSTUPCE A PROJDE S VÁMI VAŠE POŽADAVKY

Porovnání oken

Kladete si otázku, jaká okna jsou nejlepší – jestli zvolit plastová okna, hliníková okna nebo palstohliníková okna? Podívejte se na následující porovnání, které Vám pomůže při rozhodování.

Plastová okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ nižší cena

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Hliníková okna

+ luxusní vzhled

+ vysoká životnost

+ vysoká životnost

+ dostupnost

– vyšší cena

– delší čas výroby

Plastohliníková okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ dostupnost

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Kontakní formulář

Potřebujete více informací nebo chcete zadat poptávku? Využijte náš formulář. 

  Vyplňte kontaktní formulář. V krátkém čase se Vám ozve náš pracovník, který s Vámi probere Vaše požadavky, představy a potřeby. Další kontakt pak probíhá telefonicky, nebo osobně přímo s konkrétním pracovníkem, který Vám je k dispozici.

  Železárenská 315, 272 01 Kladno

  +420 605 283 581

  info@bohemiaplast.cz