5.DÍL – JAK SPRÁVNĚ ČISTIT OKNA A JEJICH SKLA?

V tomto díle si představíme ve stručných bodech návod, jak správně čistit a umývat nová plastová okna a jejich skla. Nejprve si připomeneme ty nejdůležitější zásady, které jsme zmiňovali už v prvním díle našeho. To proto, že jsou pro čištění oken opravdu zásadní. Následně přidáme další možnosti a tipy.

 • K povrchovému čištění používáme takové prostředky, které jsou k čištění oken přímo určené nebo prostředky, které jim nemohou nijak ublížit.
 • K čištění rámů mohou být využity běžné saponátové přípravky do domácnosti nebo specializované čistící prostředky vyvinuté přímo na údržbu plastových oken. Ty pochopitelně poslouží nejlépe, protože dokáží odstranit i silné nečistoty, aniž byste se museli bát poškození rámu.
 • Nikdy nesmíme používat přípravky obsahující abrazivní přísady nebo kterékoliv kyseliny. V takovém případě totiž hrozí poškození rámu, které se nedá opravit.
 • Pro čištění využíváme vlhký hadřík, abychom se vyhnuli poškrábání jejich povrchu. Kartáče a drátěnky se zakazují. Kromě toho při suchém čištění vzniká statická elektřina.
 • V případě, že přeci jen dojde k poškrábání povrchu okenního rámu, k jeho přeleštění můžeme použít ovčí vlnu, která dosahuje skvělé účinnosti. Tento postup však nelze aplikovat na okenní rámy s akrylovou fólií, imitací dřeva nebo povrchovou úpravou. Vždy je lepší při odstraňování poškrábání kontaktovat raději odborníky z naší firmy.
 • Jakékoli zbytky malty po případné stavební činnosti je nutno z plastových oken odstraňovat velice opatrně. Vyhněte se zejména suchému čištění. Postupně smýváme a ředíme vodou s přípravkem.
 • Prvních zhruba pět mytí skel je doporučeno provádět pouze čistou vodou. Dále (avšak ne nutně) postupně přecházíme na doporučené, výše uvedené způsoby čištění.
 • Při silnějším znečištění (olejové skvrny apod.) lze použít čisticí prostředek na bázi lihu. To platí pouze ve výjimečných případech.
 • Když už čistící prostředky, tak bez agresivních přísad a důkladně rozředěné ve vodě.
 • Při čištění barevných profilů je zakázáno využívat jakýkoli čistící prostředek na bázi alkoholu, a to ani na čištění jejich skleněných výplní.
 • Mějte na mysli, že už jen hladký povrch a zešikmení ploch plastových dokáže údržbu a čištění usnadnit. Není proto nutno produkt zbytečně „mučit“.
 • Velice účinné, a to nejen na údržbu oken či dveří, jsou utěrky z mikrovlákna. Je nutné se ale zaměřit na jejich kvalitu. Levnější utěrky z mikrovlákna mají často svým složením do mikrovlákna daleko a mají tendence škrábat. To samozřejmě nechceme.
 • Na všelijaké skvrny nebo otisky klidně vyzkoušejte hadřík smočený v destilované vodě.
 • Nepoužíváme papírové kapesníky či utěrky nebo toaletní papír. Tyto papírové výrobky jsou pro povrch rámu příliš hrubé.
 • Další nutností je vyhnout se mytí skla, které je příliš studené nebo příliš horké.
 • K čištění skel není doporučeno využívat odmašťovací prostředky, které samy obsahují mastnotu (například přípravky k mytí nádobí). Okennímu či dveřnímu sklu bude mnohem „příjemnější“ některý z přípravků na bázi alkoholu, například Okena.
 • Zabránit tendencím k elektrostatickému nabití a tím pádem i přílišnému zašpinění je možné použitím čistícího prostředku, který obsahuje antistatické složky likvidující vysoký statický náboj na PVC profilech a snižuje tak právě i zmíněný sklon k zašpinění.
 • Obloukem se vyhýbejte všem druhům čistících písků. Už jen ze slova „písek“ je evidentní, že přípravek rám Vašeho produktu pomalu, nenápadně, ale jistě poškrábe.
 • Snažte se okna umývat jinak, než kruhovými pohyby.
 • Vhodným pomocníkem při leštění či omývání rámů je kromě mikrovlákna také vlna, bavlna, buničina nebo i kartáček, ale pouze velice měkký a jemný. Jakákoliv jemná a čistá tkanina je vítěz.
 • Odlakovač nehtů pro odstranění skvrn je také zakázán. Může mít pro okna katastrofální následky.

Podobných bodů by zde mohly být sepsány ještě stovky. Vám ale bohatě postačí, budete-li se řídit vlastním rozumem a nebudete své produkty zbytečně zatěžovat něčím chemicky náročnějším. Zkoušejte teplou vodu či neagresivní, rozředěný saponát. Budete-li se svým oknům nebo dveřím věnovat pravidelně a zacházet s nimi s citem a právě rozumem, s největší pravděpodobností ani nebude potřeba čehokoliv jiného.

 

Co poradit na závěr? Dodržujte instrukční manuál a v případě jakékoliv nejasnosti či pochyb bez ostychu kontaktujte svého dodavatele. Jsme tu pro Vás.

ZADAT POPTÁVKU

OBRATEM SE VÁM OZVE OBCHODNÍ ZÁSTUPCE A PROJDE S VÁMI VAŠE POŽADAVKY

Porovnání oken

Kladete si otázku, jaká okna jsou nejlepší – jestli zvolit plastová okna, hliníková okna nebo palstohliníková okna? Podívejte se na následující porovnání, které Vám pomůže při rozhodování.

Plastová okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ nižší cena

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Hliníková okna

+ luxusní vzhled

+ vysoká životnost

+ vysoká životnost

+ dostupnost

– vyšší cena

– delší čas výroby

Plastohliníková okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ dostupnost

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Kontakní formulář

Potřebujete více informací nebo chcete zadat poptávku? Využijte náš formulář. 

  Vyplňte kontaktní formulář. V krátkém čase se Vám ozve náš pracovník, který s Vámi probere Vaše požadavky, představy a potřeby. Další kontakt pak probíhá telefonicky, nebo osobně přímo s konkrétním pracovníkem, který Vám je k dispozici.

  Železárenská 315, 272 01 Kladno

  +420 605 283 581

  info@bohemiaplast.cz