3.DÍL – PŘEDCHÁZENÍ A ŘEŠENÍ ROSENÍ OKEN A SKEL

Tématem minulého dílu byl obecný popis rosení skel a plastových oken. V tom jsme si nastínili důvody, proč dochází k rosení plastových oken. Tématem dnešního dílu je předcházení rosení nebo jeho řešení.

Základním kamenem úspěšného boje proti rosení je správné větrání. Na správné větrání místností mnohdy zapomínáme a následkem je obtížnější řešení vzniklé situace. Kvalita vzduchu je pro rosení zásadní, bohužel neustále podceňovaná záležitost. Mnoho z nás si stále myslí, že otevřená ventilačka všechno vyřeší. Myslíte si, že se takovým způsobem v místnosti, potažmo bytě či domu šetrně, nenásilně a nenápadně vyměňuje vydýchaný vzduch za čerstvý a Vámi pracně nastřádané teplo „nestíhá“ unikat v nežádoucím množství? Jestli ano, jste hluboce na omylu. K výměně vzduchu totiž nemusí dojít vůbec a mnohdy jen ztrácíte drahocenné teplo. Tento jev se stává v drtivé většině případů. A jistě si domyslíte, jak draho Vás potom takové každodenní, odpolední větrání ventilačkou, které činíte v domnění, že pro sebe i své hnízdečko děláte něco užitečného, vyjde. Ovšem i větrání otevřenou ventilačkou nebo i mikroventilací je vhodnější, než větrání žádné. Vždy je třeba snažit se provětrávat místnost alespoň minimálně.to i v případě, že nejste doma. V tomto případě pomáhá zmíněná mikroventilace.

Jak tedy větrat správně? Ideální variantou je otevření oken dokořán, třeba jen na 5 minut a pak zavřít. Při takovém způsobu větrání dochází k výměně vzduchu, ale zároveň nestačí vychladnout stěny. Proto když okno následně zavřeme, vzduch se zpětně ohřeje nejen od topidla, ale i od stěn a není tak třeba místnost znovu vytápět.
Dalším způsobem větrání je větrání je možnost rekuperace vzduchu a to pomocí zabudovaných rekuperačních systémů. Tento typ větrání je znám již více než dvacet let, přesto ho jen skutečně málokterý běžný uživatel zná. Využívání v bytě nebo domě bylo až donedávna pouze minimální. S rozvojem moderních staveb, které jsou v oblasti tepelné izolace stále úspornější a úspornější, začíná být využíván stále více. V málokteré domácnosti je během dne někdo, kdo může o čerstvost vzduchu pravidelně pečovat, a i kdyby ano, ruku na srdce, kdo si pětkrát denně vzpomene, že by měl „prohodit vzduch“? A k čemu vlastně větrání s rekupelací tepla slouží a jak funguje? Tento systém zajistí optimální výměnu vzduchu v objektu a zároveň zajistí minimalizaci tepelných ztrát při větrání. Tepelné ztráty větráním u běžných rodinných domů tvoří až neskutečných čtyřicet procent celkové ztráty objektu. Po instalaci podobného systému rekuperace odpadají veškeré starosti s nepříjemnými důsledky nedostatečného provětrávání místností. Podobné větrací systémy pro rodinné domy navíc nepotřebují pro svou realizaci detailní projekty ani složité výpočty. Jejich instalace není tak složitá, i když se tak na první pohled může zdát.

Rosení oken nemusí být ale způsobeno pouze špatným větráním. Rosení mohou způsobovat i naprosto běžné součásti domácnosti, o kterých to ani netušíme. Například květiny. Někdy tedy bohatě postačí prostudovat okolí okna, odstranit potenciální překážky a možná se tento problém vyřeší téměř sám. Jedná se o bezplatná řešení, která jsou mnohdy nejúčinnější a zároveň nevyžadují žádné finanční výdaje.
Řešení problémů s rosením starých oken (20 let a více) je ovšem mnohem jednodušší. Dokonce se problémů s rosením můžete zbavit jednou provždy. V takovém případě můžete, jako již spousta zákazníků před vámi, kontaktovat naši firmu.
Pokud nechcete svá stará okna měnit, například z důvodu jejich historické ceny nebo z jiných osobních důvodů, čekají vás obrovské finanční výdaje za jejich rekonstrukci a opravu. Do původních rámů lze vsadit izolační dvojsklo opatřené tepelnou fólií, vloženou mezi jednotlivá skla. Ta rozděluje prostor na dvě komory a v důsledku toho nakonec dochází k omezení kondenzace vody a následnému rosení.

Máte okna umístěná na sever, severozápad či severovýchod? I to je další důvod k rosení oken. Okna umístěná na jih, jihozápad a jihovýchod se totiž rosí mnohem méně, než okna umístěná na výše uvedené, méně problematické světové strany.

Abyste měli stálý přehled o vlhkosti v místnosti, můžete si do domácnosti pořídit teploměr s vlhkoměrem. Jedná se o drobnou investici v řádech stokorun, která vám bude vždy ukazovat, jaká je v místnosti vlhkost a vy budete moci okamžitě zasáhnout.
Způsobů řešení rosení, ať už potenciálního nebo vzniklého, je skutečně mnoho, nejen na internetových diskusích je tento jev tématem číslo jedna.

Na závěr je nutno podotknout jen jednu věc. Rosení jako takové rozhodně nepodceňujte, možností, jak ho řešit je nespočet, tak ho řešte. Pokud jste si pročetli minulý díl našeho speciálu, věnující se problému rosení jako takovému, jistě víte, že s ním postupem času přicházejí mnohem nepříjemnější věci, než je nutnost kolem oken každé ráno poletovat s utěrkou, které lze odstraňovat už jen mnohem, mnohem hůře a pokud je zanedbáte či je dokonce budete úmyslně přehlížet, můžete pochopitelně ohrožovat zdraví své i Vašich blízkých.

ZADAT POPTÁVKU

OBRATEM SE VÁM OZVE OBCHODNÍ ZÁSTUPCE A PROJDE S VÁMI VAŠE POŽADAVKY

Porovnání oken

Kladete si otázku, jaká okna jsou nejlepší – jestli zvolit plastová okna, hliníková okna nebo palstohliníková okna? Podívejte se na následující porovnání, které Vám pomůže při rozhodování.

Plastová okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ nižší cena

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Hliníková okna

+ luxusní vzhled

+ vysoká životnost

+ vysoká životnost

+ dostupnost

– vyšší cena

– delší čas výroby

Plastohliníková okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ dostupnost

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Kontakní formulář

Potřebujete více informací nebo chcete zadat poptávku? Využijte náš formulář. 

    Vyplňte kontaktní formulář. V krátkém čase se Vám ozve náš pracovník, který s Vámi probere Vaše požadavky, představy a potřeby. Další kontakt pak probíhá telefonicky, nebo osobně přímo s konkrétním pracovníkem, který Vám je k dispozici.

    Železárenská 315, 272 01 Kladno

    +420 605 283 581

    info@bohemiaplast.cz