7.DÍL – JAK SPRÁVNĚ VĚTRAT S NOVÝMI PLASTOVÝMI OKNY?

Tento díl jsme se rozhodli dodatečně věnovat ke speciálům údržby plastových oken. Bude soustředěn na téma, které není přímou součástí údržby oken, ale je pro nová okna nezbytné. Jedná se o správné větrání pomocí oken.

Větrání je ve většině domácností považováno za zbytečné a tato oblast se neustále podceňuje. Musíte si uvědomit, že nová, kvalitní a správně namontovaná plastová okna opravdu dobře těsní. Ne jako u starých, které větraly, i když byly zavřené. Mnoho domácností se k otevření nového plastového okna uchyluje pouze v případech nesnesitelného horka nebo beze zbytku vydýchaného vzduchu. S nástupem plastových oken a dveří se budeme muset naučit správnému způsobu větrání, abychom zamezili mnoha nepříjemnostem. Ano, neustálý růst cen energií pochopitelně nutí všechny z nás minimalizovat tepelné úniky. Větrání se však nesmí zanedbávat. Požadavky na neustálé vylepšování tepelně izolačních vlastností oken nutí výrobce – i nás neustále vylepšovat konstrukce. A zde přichází na scénu zvýšená vlhkost vzduchu a škodlivin na takovém místě.

Jak se projevuje zvýšená vlhkost? V první řadě je to především nárazová vlhkost. Tu si v domácnosti vytváříme sami díky vaření, praní, ale i například sprchování. Vlhkost tedy tím pádem ve většině případů napadá místnosti jako je kuchyně a koupelna, ale i ložnice. Kromě něčeho tak základního však vlhkost ovlivňuje a stupňuje i samotný počet osob, které v bytě či domě žijí a také to, jak často a jak intenzivně se doma vyskytují. Čím menší počet členů domácnosti, tím menší riziko vzniku zvýšené vlhkosti a naopak. Také akvárium vlhkost znatelně ovlivňuje. Akvária, pokojové rostliny, nevhodně umístěné zdroje tepla.

Dalším důležitým faktorem je dostatečný přívod vzduchu pro plynové spotřebiče v domácnosti, jako jsou sporáky nebo plynové kotle aj. Každý z těchto spotřebičů disponuje odlišným výkonem a spálí jiné množství vzduchu.

Správná vlhkost v bytě by se měla pohybovat v rozmezí 40-60 %. Ke kontrole tohoto údaje je možné pořízení vlhkoměru. Naměřené údaje mohou v domácnosti fungovat jako varování před nežádoucí vlhkostí a rovněž členy domácnosti vést k pravidelnému větrání.

Vlhkost může také ovlivňovat i špatné umístění záclon. Dbejte proto pokynů a proveďte montáž záclon opravdu správně.

Největší chybou je větrání vyklopeným křídlem v průběhu celého dne. Otevřeme „ventilačku“ a více se nestaráme. Tímto způsobem bohužel větrání probíhá ve většině domácností. Ano, vzduch se proměňuje, ale velmi pozvolna a to je málo. Výsledkem v devadesáti procentech případů je jen zvýšená ztráta tepla. Vzduch se prakticky neproměňuje a Vy neděláte nic jiného, než že štědře topíte do ulic či zahrad. Tímto způsobem, případně mikroventilací, lze účinně větrat v létě. Mezi větráním v zimním a letním obdobím skutečně je značný rozdíl. Větrání nabývá dostatečné účinnosti pouze tehdy, pokud se teplota a vlhkost vzduchu uvnitř místnosti vyrovná s teplotou venkovní. V podzimních a zimních měsících volíme několikrát denně nárazové větrání dokořán otevřenými okny v rozmezí pěti až deseti minut, na jaře a na podzim se doba zvýší na patnáct až třicet minut. Jednoduše dvakrát až třikrát denně (jednoduše dle potřeby) otevřeme okno dokořán a necháme místnost, případně místnosti, pořádně provětrat. V letních měsících Vám nic nebrání příjemnému větrání po celý den. Opět s oknem otevřeným dokořán. Nehledě na roční období je vhodné půl hodiny pečlivě provětrat všechny místnosti, přinejmenším tedy ložnice, každé ráno. Rychlé a efektivní je také větrání průvanem mezi dvěma protilehlými okny.

Vlhký vzduch musí být odveden mimo interiér, nikdy ne z jedné místnosti do druhé. Stejně tak dveře od málo nebo vůbec vytápěných nebo málo vytápěných místností necháváme uzavřené. V době nepřítomnosti v interiéru je vhodné zredukovat topení a i v době přítomnosti obyvatel zbytečně nepřetápět. Dále, pokud víme, že budeme z jakéhokoliv důvodu na delší čas mimo domov, není úplně na místě zabednit všechna plastová okna, i když možná se šlechetným účelem ochránit dům či byt před vnějšími vlivy. Mnohem účinnější je nechat otevřenou alespoň mikroventilaci a to pokud možno ve všech místnostech, která zajistí alespoň minimální pohyb vzduchu a zároveň pochopitelně zajistí bezpečnost Vašemu majetku.

Krajním a poněkud nákladným řešením jsou větrací systémy. Jedná se o systémy řízeného větrání, které slouží k dosažení podstatně lepších tepelně izolačních vlastností a jak jinak než právě kvalitního a spolehlivého větrání. V drtivé většině domácností však podobné zařízení neexistuje a ve své podstatě existovat ani nemusí, vše záleží na Vás a Vašem přístupu ke svému domovu. Pokud by Vás však myšlenka řízeného větracího systému láká a nemáte strach investovat do příjemného bydlení bez starostí, přinejmenším v tomto směru, neváhejte po těchto systémech pátrat.

Ke větrání by se toho stejně jako ke všem tématům v našem speciálu dalo napsat nespočet. Klíčové pro Vás je držet se pravidelného, účinného a pokud možno po všech směrech správného větrání, tak, jak Vám bylo popsáno. Jen tak si zajistíte, že perfektní funkčnost plastových produktů nebude ve Vaší domácnosti na škodu a Vás život nebude znepříjemněn či dokonce ohrožen důsledky nedostatečného větrání. Nezapomínejte, že jsme tu vždy pro Vás a rádi Vám ochotně poradíme, ať už v tomto či jiném směru.

ZADAT POPTÁVKU

OBRATEM SE VÁM OZVE OBCHODNÍ ZÁSTUPCE A PROJDE S VÁMI VAŠE POŽADAVKY

Porovnání oken

Kladete si otázku, jaká okna jsou nejlepší – jestli zvolit plastová okna, hliníková okna nebo palstohliníková okna? Podívejte se na následující porovnání, které Vám pomůže při rozhodování.

Plastová okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ nižší cena

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Hliníková okna

+ luxusní vzhled

+ vysoká životnost

+ vysoká životnost

+ dostupnost

– vyšší cena

– delší čas výroby

Plastohliníková okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ dostupnost

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Kontakní formulář

Potřebujete více informací nebo chcete zadat poptávku? Využijte náš formulář. 

    Vyplňte kontaktní formulář. V krátkém čase se Vám ozve náš pracovník, který s Vámi probere Vaše požadavky, představy a potřeby. Další kontakt pak probíhá telefonicky, nebo osobně přímo s konkrétním pracovníkem, který Vám je k dispozici.

    Železárenská 315, 272 01 Kladno

    +420 605 283 581

    info@bohemiaplast.cz