máte nějaký dotaz? zavolejte
+420 605 283 581

2.díl - Rosení plastových oken

Rosení skel – časté srážení vody a vodních par na plastových oknech i dveřích. Jedná se bohužel o častý jev, který zná většina z nás. Reklamace tohoto typu evidují všechny firmy, které se výrobou a montáží zabývají. Nechybí mezi nimi ani naše společnost. Jsou ale reklamace na místě?
Na nespokojenost máte samozřejmě plné právo. Nikdo z nás nechce mít okna neustále orosená. Jenže rosení bývá chybou výrobce jen v minimálním procentu případů. Jedná se pouze o některé druhy srážení vody, které jsou výrobní chybou pokud byly na výrobu použity správné materiály a výrobní technologie, je třeba téměř vždy hledat chybu v konkrétní místnosti, bytě, domu nebo také ve způsobu manipulace s okny. Předtím, než se rozhodnete okna kvůli rosení reklamovat, přečtěte si tyto vysvětlující informace a nejprve pečlivě zkontrolujte, zda i v tomto případě nevzniká rosení na základě nějakého nedostatku z Vaší strany.
Veškeré zakázky naší společnosti uzavřené od 1. března roku 2006 zahrnují produkty zasklené izolačními dvojskly, jenž jsou vybavena nerezovým distančním rámečkem. Tento právě tento rámeček dokáže zabránit rosení a namrzání obvodu skla. Zároveň si můžeme dovolit podotknout, že naše plastové produkty byly úspěšně testovány Státní zkušebnou, která na ně vydala příslušné certifikáty a následně vystavila i Prohlášení o shodě. Splňují rovněž požadavky ČSN 730540 na tepelnou ochranu budov a jejich částí.
Pokud se jedná o problém ze strany výrobce, projevuje se rosení takto. Dochází k němu v meziprostoru izolačních skel, jedná se o netěsnost, kdy do zmíněného meziprostoru izolačních skel vniká nežádoucí vlhkost a následně na stěnách skel kondenzuje. V takovém případě máte nárok na uplatnění bezplatné reklamace s výměnou skla. Chyba není totiž u vás, ale ve výrobku. V některých případech však podobnou netěsnost může způsobit i neviditelné poškození, které nemusí být vinou výrobce ani dodavatele.
Může také docházet k rosení skel zvenčí. To se děje v případě, že je vlhkost venkovního ovzduší vysoká a jeho teplota je zároveň vyšší než teplota skla. Jedná se o poměrně častý problém. Opět se jedná o kondenzaci vlhkosti, tentokrát však vlhkosti venkovní a na venkovním skle. Tento jev je nejčastější v případě kvalitních izolačních skel. Ta mají minimální tepelnou propustnost a venkovní sklo tak není ohříváno únikem tepla zevnitř místnosti. I tento druh rosení opět ovlivňuje cirkulace vzduchu, ohřívání a osušování skel vnějšími vlivy.
Nejčastěji se setkáváme s rosením skel uvnitř místnosti, kdy se voda a vodní páry kondenzují  na vnitřní straně skel i okenních rámů. Voda z oken a rámů ve větším množství stéká dolů na parapet i na zem. To má za následek zvýšené vlhnutí stěn v okolí okna, v lepším případě. V tom horším, nepříjemné plísně nebo ještě nepříjemnější opadávání malby a omítky. Podobné jevy je na místě očekávat nejvíce v chladných ročních obdobích. Nejčastěji se s tímto druhem rosení setkáváme v zimě. Plastová okna nebo dveře jsou zvenčí ochlazovány a zevnitř na ně působí rozdílné vlivy z různých místností. Tento jev většinou postihuje místnosti jako je mimo jiné WC, koupelna, sklep, kuchyně nebo například podkroví, tedy místnosti s vyšší vlhkostí. Na vině může být i nedostatečné větrání nebo vytápění. Zmíněná vyšší vlhkost bývá v bytech a domech způsobována a podporována i běžnými činnostmi. Mezi ně se řadí i počet členů domácnosti, ale také vaření, žehlení, zalévání květin, vlhkostí jako takovou, která bývá například v novostavbách, a mnohými dalšími faktory.
Jaké jsou faktory?
•    nedostatečným větráním. Vlhký vzduch se musí dostávat ven, jinak jse na okna nebo do příček.
•    nedostatečným vytápěním. Studený vzduch není schopen absorbovat vlhkost, která se sráží.  
•    Nevhodným umístěním ohniska tepla, staženými žaluziemi, vnitřním parapetem nebo dlouhými záclonami či závěsy, přečnívajícími přes topidlo, rovněž z výše uvedených důvodů (vzduch zkrátka z různých důvodů nemá šanci ohřát a osušit skla)
Rosení skel uvnitř místnosti lze však narozdíl od rosení v jejich meziprostoru značně ovlivňovat a omezovat, ačkoliv kondenzace vlhkosti jako taková i nadále zůstává fyzikálním jevem a proto je nemožné ji odstranit úplně.
A jak tedy toto rosení i jeho důsledky ovlivňovat? O tom se dozvíte v příštím díle, který bude věnován přímo této problematice.


BOHEMIA PLAST GROUP s.r. o., Železárenská 315, 272 01 Kladno, IČ: 24725447, DIČ: CZ24725447 - Google+ / mapa stránek

Telefon: 312 247 684-5 (ústředna), GSM: 605 283 581, Fax: 312 248 934, E-mail: info@bohemiaplast.cz

Created 2013 - www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o. - miniportál Akrij.com