2.DÍL – ROSENÍ PLASTOVÝCH OKEN

Rosení skel – časté srážení vody a vodních par na plastových oknech i dveřích. Jedná se bohužel o častý jev, který zná většina z nás. Reklamace tohoto typu evidují všechny firmy, které se výrobou a montáží zabývají. Nechybí mezi nimi ani naše společnost.

Jsou ale reklamace na místě?

Na nespokojenost máte samozřejmě plné právo. Nikdo z nás nechce mít okna neustále orosená. Jenže rosení bývá chybou výrobce jen v minimálním procentu případů. Jedná se pouze o některé druhy srážení vody, které jsou výrobní chybou pokud byly na výrobu použity správné materiály a výrobní technologie, je třeba téměř vždy hledat chybu v konkrétní místnosti, bytě, domu nebo také ve způsobu manipulace s okny. Předtím, než se rozhodnete okna kvůli rosení reklamovat, přečtěte si tyto vysvětlující informace a nejprve pečlivě zkontrolujte, zda i v tomto případě nevzniká rosení na základě nějakého nedostatku z Vaší strany.

Veškeré zakázky naší společnosti uzavřené od 1. března roku 2006 zahrnují produkty zasklené izolačními dvojskly, jenž jsou vybavena nerezovým distančním rámečkem. Tento právě tento rámeček dokáže zabránit rosení a namrzání obvodu skla. Zároveň si můžeme dovolit podotknout, že naše plastové produkty byly úspěšně testovány Státní zkušebnou, která na ně vydala příslušné certifikáty a následně vystavila i Prohlášení o shodě. Splňují rovněž požadavky ČSN 730540 na tepelnou ochranu budov a jejich částí.
Pokud se jedná o problém ze strany výrobce, projevuje se rosení takto. Dochází k němu v meziprostoru izolačních skel, jedná se o netěsnost, kdy do zmíněného meziprostoru izolačních skel vniká nežádoucí vlhkost a následně na stěnách skel kondenzuje.

V takovém případě máte nárok na uplatnění bezplatné reklamace s výměnou skla. Chyba není totiž u vás, ale ve výrobku. V některých případech však podobnou netěsnost může způsobit i neviditelné poškození, které nemusí být vinou výrobce ani dodavatele.
Může také docházet k rosení skel zvenčí. To se děje v případě, že je vlhkost venkovního ovzduší vysoká a jeho teplota je zároveň vyšší než teplota skla. Jedná se o poměrně častý problém. Opět se jedná o kondenzaci vlhkosti, tentokrát však vlhkosti venkovní a na venkovním skle. Tento jev je nejčastější v případě kvalitních izolačních skel. Ta mají minimální tepelnou propustnost a venkovní sklo tak není ohříváno únikem tepla zevnitř místnosti. I tento druh rosení opět ovlivňuje cirkulace vzduchu, ohřívání a osušování skel vnějšími vlivy.

Nejčastěji se setkáváme s rosením skel uvnitř místnosti, kdy se voda a vodní páry kondenzují na vnitřní straně skel i okenních rámů. Voda z oken a rámů ve větším množství stéká dolů na parapet i na zem. To má za následek zvýšené vlhnutí stěn v okolí okna, v lepším případě. V tom horším, nepříjemné plísně nebo ještě nepříjemnější opadávání malby a omítky. Podobné jevy je na místě očekávat nejvíce v chladných ročních obdobích. Nejčastěji se s tímto druhem rosení setkáváme v zimě. Plastová okna nebo dveře jsou zvenčí ochlazovány a zevnitř na ně působí rozdílné vlivy z různých místností. Tento jev většinou postihuje místnosti jako je mimo jiné WC, koupelna, sklep, kuchyně nebo například podkroví, tedy místnosti s vyšší vlhkostí. Na vině může být i nedostatečné větrání nebo vytápění. Zmíněná vyšší vlhkost bývá v bytech a domech způsobována a podporována i běžnými činnostmi. Mezi ně se řadí i počet členů domácnosti, ale také vaření, žehlení, zalévání květin, vlhkostí jako takovou, která bývá například v novostavbách, a mnohými dalšími faktory.

Jaké jsou faktory?
• nedostatečným větráním. Vlhký vzduch se musí dostávat ven, jinak jse na okna nebo do příček.
• nedostatečným vytápěním. Studený vzduch není schopen absorbovat vlhkost, která se sráží.
• Nevhodným umístěním ohniska tepla, staženými žaluziemi, vnitřním parapetem nebo dlouhými záclonami či závěsy, přečnívajícími přes topidlo, rovněž z výše uvedených důvodů (vzduch zkrátka z různých důvodů nemá šanci ohřát a osušit skla)

Rosení skel uvnitř místnosti lze však narozdíl od rosení v jejich meziprostoru značně ovlivňovat a omezovat, ačkoliv kondenzace vlhkosti jako taková i nadále zůstává fyzikálním jevem a proto je nemožné ji odstranit úplně.
A jak tedy toto rosení i jeho důsledky ovlivňovat? O tom se dozvíte v příštím díle, který bude věnován přímo této problematice.

ZADAT POPTÁVKU

OBRATEM SE VÁM OZVE OBCHODNÍ ZÁSTUPCE A PROJDE S VÁMI VAŠE POŽADAVKY

Porovnání oken

Kladete si otázku, jaká okna jsou nejlepší – jestli zvolit plastová okna, hliníková okna nebo palstohliníková okna? Podívejte se na následující porovnání, které Vám pomůže při rozhodování.

Plastová okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ nižší cena

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Hliníková okna

+ luxusní vzhled

+ vysoká životnost

+ vysoká životnost

+ dostupnost

– vyšší cena

– delší čas výroby

Plastohliníková okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ dostupnost

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Kontakní formulář

Potřebujete více informací nebo chcete zadat poptávku? Využijte náš formulář. 

    Vyplňte kontaktní formulář. V krátkém čase se Vám ozve náš pracovník, který s Vámi probere Vaše požadavky, představy a potřeby. Další kontakt pak probíhá telefonicky, nebo osobně přímo s konkrétním pracovníkem, který Vám je k dispozici.

    Železárenská 315, 272 01 Kladno

    +420 605 283 581

    info@bohemiaplast.cz