máte nějaký dotaz? zavolejte
+420 605 283 581

1.díl – jak udržovat plastová okna

I plastová okna potřebují svou pravidelnou údržbu, která zvýší jejich životnost. Jak je správně udržovat v kondici se můžete dozvědět z několika následujících tipů.

 1. K povrchovému čištění využívejte pouze takové prostředky, které nijak nemohou poškodit sklo ani ostatní části okna. Tedy prostředky, které jsou pro čištění určeny.
 2. okny zacházejte tak, abyste předešli jakémukoli poškození i poškrábání.
 3. S okenní klikou manipulujte vždy v případě, že je okno zavřené.
 4. Kontrolujte pravidelně stav a zanešenost odvodňovacích kanálků.
 5. Všechny pohyblivé části je třeba pravidelně promazávat olejem nebo odbornými přípravky. Tuto starost můžete ale přenechat i odborníkům, které zde jistě najdete. Lepší investovat peníze odborníkům, než provádět údržbu špatně a škodit oknu.
 6. Gumová těsnění ošetřujte jednou do roka. Využijte k tomu silikonové oleje.
 7. Dodržujte rozsah tepelné odolnosti plastových oken a dveří a nevystavujte okna extrémním teplotám. Plastové profily by vyšší zátěž neunesly. Směrodatné by pro Vás mělo být, že rozsah použití těchto plastových výrobků je -30 °C až 70 °C.
 8. Rám a křídla okna musí vždy dokonale těsnit. V opačném případě je nutná výměna těsnění. Opět nejlépe odborníkem.
 9. Čas od času si vezměte šroubovák a zkontrolujte všechny viditelné šrouby, zda se nepovolují.
 10. k čištění rámů využíváme pouze prostředky bez kyselin, které nemohou plastové profily nijak poškodit. Poškození rámu se velmi těžko odstraňuje.
 11. Zásadně nepoužíváme organická rozpouštědla, přípravky s tzv. abrazivními přísadami nebo jakýmikoliv kyselinami nejen na rám, ale na žádnou část okna ani jeho blízkého okolí.
 12. Okna nejsou vyrobena k upevňování ani k odkládání dalších předmětů. Opět riskujete poškození okna, které nepůjde odstranit. Snažíme se také okna nevystavovat přímým nárazům.
 13. Rámy nikdy nečistěte pouze suchým hadříkem. Můžete se tak vyhnout poškrábání. Vždy mějte hadřík alespoň jemně navlhčený.
 14. V případě poškrábání povrchu okenního rámu můžete zkusit opravu ovčí vlnou. Ovčí vlna dokáže zacelit drobné škrábance a uvést rám do původního stavu. Pokud si nejste jistí nebo je poškození větší, kontaktovat odborníky je rozhodně správnou volbou.
 15. Rámy se nesnažíme nijak obnovovat. To znamená, že je znovu nenatíráme, nebrousíme ani nekytujeme a nelakujeme.
 16. Případné zbytky ochranných fólií neprodleně odstraňte. Nejdéle do jednoho měsíce od montáže.
 17. Zbytky malty, štuku nebo barvy z oken odstraňujte pomalu a pečlivě. Hrozí vysoké riziko poškrábání. Proto tyto zbytky důkladně namáčejte vodou s přídavkem potřebných saponátů.
 18. Ke správné péči o plastová okna se řadí také dostatečné větrání. Při nedostatečném větrání hrozí riziko vzniku vlhkosti a plísně. Plíseň v oblasti oken je pro okna velmi nepříjemná.
 19. než okna začnete umývat saponáty a čistícími prostředky, proveďte alespoň 5 prvních mytí pouze pomocí čisté vody.

Plastová okna jsou vyrobena s určitou životností. Je en na Vás, jak se o ně budete starat. Pravidelná údržba a dodržování zásad může oknům životnost prodloužit. Ignorování údržby životnost zkracuje. Je jen na Vás, jak se k tomu postavíte.

Pokud nemáte na údržbu čas nebo si s ní nevíte rady, můžete se vždy obrátit na odborníky. Ti vědí, co je potřeba a na vše mají odborné prostředky.

Kterými přípravky lze zamezit tvorbě statické elektřiny? Čím snížit sklon k celkovému zašpinění oken? Jak odstranit černé šmouhy z gumového těsnění? Kterými přípravky omývat a leštit skla? Jaké materiály pro otírání oken volit? Tyto a mnohé další doplňující informace se dozvíte v dalších dílech.


BOHEMIA PLAST GROUP s.r. o., Železárenská 315, 272 01 Kladno, IČ: 24725447, DIČ: CZ24725447 - Google+ / mapa stránek

Telefon: 312 247 684-5 (ústředna), GSM: 605 283 581, Fax: 312 248 934, E-mail: info@bohemiaplast.cz

Created 2013 - www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o. - miniportál Akrij.com