1.DÍL – JAK UDRŽOVAT PLASTOVÁ OKNA

I plastová okna potřebují svou pravidelnou údržbu, která zvýší jejich životnost. Jak je správně udržovat v kondici se můžete dozvědět z několika následujících tipů.

 • K povrchovému čištění využívejte pouze takové prostředky, které nijak nemohou poškodit sklo ani ostatní části okna. Tedy prostředky, které jsou pro čištění určeny.
 • S okny zacházejte tak, abyste předešli jakémukoli poškození i poškrábání.
 • S okenní klikou manipulujte vždy v případě, že je okno zavřené.
 • Kontrolujte pravidelně stav a zanešenost odvodňovacích kanálků.
 • Všechny pohyblivé části je třeba pravidelně promazávat olejem nebo odbornými přípravky. Tuto starost můžete ale přenechat i odborníkům, které zde jistě najdete. Lepší investovat peníze odborníkům, než provádět údržbu špatně a škodit oknu.
 • Gumová těsnění ošetřujte jednou do roka. Využijte k tomu silikonové oleje.
 • Dodržujte rozsah tepelné odolnosti plastových oken a dveří a nevystavujte okna extrémním teplotám. Plastové profily by vyšší zátěž neunesly. Směrodatné by pro Vás mělo být, že rozsah použití těchto plastových výrobků je -30 °C až 70 °C.
 • Rám a křídla okna musí vždy dokonale těsnit. V opačném případě je nutná výměna těsnění. Opět nejlépe odborníkem.
 • Čas od času si vezměte šroubovák a zkontrolujte všechny viditelné šrouby, zda se nepovolují.
 • K čištění rámů využíváme pouze prostředky bez kyselin, které nemohou plastové profily nijak poškodit. Poškození rámu se velmi těžko odstraňuje.
 • Zásadně nepoužíváme organická rozpouštědla, přípravky s tzv. abrazivními přísadami nebo jakýmikoliv kyselinami nejen na rám, ale na žádnou část okna ani jeho blízkého okolí.
 • Okna nejsou vyrobena k upevňování ani k odkládání dalších předmětů. Opět riskujete poškození okna, které nepůjde odstranit. Snažíme se také okna nevystavovat přímým nárazům.
 • Rámy nikdy nečistěte pouze suchým hadříkem. Můžete se tak vyhnout poškrábání. Vždy mějte hadřík alespoň jemně navlhčený.
 • V případě poškrábání povrchu okenního rámu můžete zkusit opravu ovčí vlnou. Ovčí vlna dokáže zacelit drobné škrábance a uvést rám do původního stavu. Pokud si nejste jistí nebo je poškození větší, kontaktovat odborníky je rozhodně správnou volbou.
 • Rámy se nesnažíme nijak obnovovat. To znamená, že je znovu nenatíráme, nebrousíme ani nekytujeme a nelakujeme.
 • Případné zbytky ochranných fólií neprodleně odstraňte. Nejdéle do jednoho měsíce od montáže.
 • Zbytky malty, štuku nebo barvy z oken odstraňujte pomalu a pečlivě. Hrozí vysoké riziko poškrábání. Proto tyto zbytky důkladně namáčejte vodou s přídavkem potřebných saponátů.
 • Ke správné péči o plastová okna se řadí také dostatečné větrání. Při nedostatečném větrání hrozí riziko vzniku vlhkosti a plísně. Plíseň v oblasti oken je pro okna velmi nepříjemná.
  než okna začnete umývat saponáty a čistícími prostředky, proveďte alespoň 5 prvních mytí pouze pomocí čisté vody.

Plastová okna jsou vyrobena s určitou životností. Je en na Vás, jak se o ně budete starat. Pravidelná údržba a dodržování zásad může oknům životnost prodloužit. Ignorování údržby životnost zkracuje. Je jen na Vás, jak se k tomu postavíte.

Pokud nemáte na údržbu čas nebo si s ní nevíte rady, můžete se vždy obrátit na odborníky. Ti vědí, co je potřeba a na vše mají odborné prostředky.

Kterými přípravky lze zamezit tvorbě statické elektřiny? Čím snížit sklon k celkovému zašpinění oken? Jak odstranit černé šmouhy z gumového těsnění?

Kterými přípravky omývat a leštit skla? Jaké materiály pro otírání oken volit? Tyto a mnohé další doplňující informace se dozvíte v dalších dílech.

ZADAT POPTÁVKU

OBRATEM SE VÁM OZVE OBCHODNÍ ZÁSTUPCE A PROJDE S VÁMI VAŠE POŽADAVKY

Porovnání oken

Kladete si otázku, jaká okna jsou nejlepší – jestli zvolit plastová okna, hliníková okna nebo palstohliníková okna? Podívejte se na následující porovnání, které Vám pomůže při rozhodování.

Plastová okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ nižší cena

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Hliníková okna

+ luxusní vzhled

+ vysoká životnost

+ vysoká životnost

+ dostupnost

– vyšší cena

– delší čas výroby

Plastohliníková okna

+ široká nabídka materiálů

+ atypická řešení

+ rychlost výroby

+ dostupnost

– kratší životnost

– vyšší nároky na údržbu

Kontakní formulář

Potřebujete více informací nebo chcete zadat poptávku? Využijte náš formulář. 

  Vyplňte kontaktní formulář. V krátkém čase se Vám ozve náš pracovník, který s Vámi probere Vaše požadavky, představy a potřeby. Další kontakt pak probíhá telefonicky, nebo osobně přímo s konkrétním pracovníkem, který Vám je k dispozici.

  Železárenská 315, 272 01 Kladno

  +420 605 283 581

  info@bohemiaplast.cz