máte nějaký dotaz? zavolejte
+420 605 283 581

Mikroventilace jako součást bytové hygieny

Představy o tom, jak by měla vypadat ta nejlepší a nejúspornější okna, prošly v posledních letech mnoha změnami. Zatímco dříve byl kladen důraz především na absolutní nepropustnost oken, pečující o co nejmenší ztráty tepla vlivem unikajícího vzduchu, v současnosti jsou ve hře i jiné faktory.

Okna i další výplně stavebních otvorů se stále snaží být maximálně úporná, stejným dílem však dbají i o zdraví svých majitelů. Pokud totiž byt či dům osadíme okny s velmi vysokým stupněm utěsnění, ale nezajistíme zároveň s tím i vhodnou výměnu vzduchu (každodenní správné větrání, rekuperace), můžeme si zadělat na problémy.

Vlhkost vzduchu v našich domech

O vlhkosti vzduchu se obvykle dočítáme hlavně ve chřipkovém období, kdy si naše sliznice hlasitě stěžují na přetopené a přesušené ovzduší v pokoji. Po zbytek roku ale bývá situace přesně opačná. Podle průzkumů se průměrná vlhkost vzduchu v běžně obývaném interiéru pohybuje okolo hodnoty 60%. Nejsou to sice přímo podmínky tropického deštného pralesa, nicméně už tato čísla vedou ke vzniku povrchové kondenzace vody a vzniku nebezpečných plísní. Ty nemusí být na první pohled patrné a vědět o sobě dají teprve vleklými problémy zdravotního rázu.

Na vině je ve většině případů špatné větrání. Zvláště v zimě se stále považuje za dobré „nevětrat vůbec,“ málokdo si ale uvědomuje, jak medvědí službu tím svému organismu dělá. Kromě vzniku patogenních mikroorganismů se také v místech zvyšuje koncentrace vydechovaného CO2, která má negativní vliv na správné fungování našeho mozku, jinými slovy jsme unavení, bez energie a bez nápadů.

Jak na správné větrání

Ale nechme chvíli mluvit čísla. Touto problematikou se samozřejmě zabývají i příslušné normy a nařízení. Ta pro nás nejpodstatnější se nazývá ČSN 73 0540:02 a hovoří o tzv. spárové průvzdušnosti čili o přirozené výměně vzduchu skrze spáry ve stavebních otvorech. Pro bytové stavby je hodnota požadované výměny vzduchu n = 0,3 – 0,6/h.

Výměna vzduchu v místnostech je ale závislá i na mnoha dalších faktorech od orientace oken až po směr převládajících větrů nebo výšku budovy. Vždy ale platí, že bez dodatečného větrání se optimálních podmínek dosáhnout nedá.

Výrobci oken si to uvědomují a zároveň vědí, že doporučené větrání 3x až 4x denně v kratších intervalech je pro mnoho z nás často nemožné. Přicházejí proto okna s přizpůsobeným kováním, umožňujícím pouze mírně pootevření okenního křídla. Lidově hovoříme o mikroventilaci nebo tzv. čtvrté poloze kliky. Ta zajistí lepší výměnu vzduchu v místnostech, aniž by měla velký negativní dopad na úniky tepla nebo průnik prachu a hluku do bytu.

Proto, až budete přemýšlet nad koupí nových oken, věnujte pozornost i této zdánlivě nevýznamné problematice. Na stránkách firmy BOHEMIA PLAST GROUP s.r.o. si můžete vybírat z mnoha druhů kvalitních oken a dveří, které vašim požadavkům vyhoví beze zbytku. Její pracovníci vycházejí zákazníkům vstříc v mnoha ohledech, ať už jde o profesionální zaměření oken a kompletní montáž přímo na místě až po variabilní možnosti financování. BOHEMIA PLAST je volbou, se kterou budete vždy po všech stránkách spokojeni.


BOHEMIA PLAST GROUP s.r. o., Železárenská 315, 272 01 Kladno, IČ: 24725447, DIČ: CZ24725447 - Google+ / mapa stránek

Telefon: 312 247 684-5 (ústředna), GSM: 605 283 581, Fax: 312 248 934, E-mail: info@bohemiaplast.cz

Created 2013 - www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o. - miniportál Akrij.com